• Konkurs

          • 🎄🍪Konkurs dla uczniów naszej szkoły 🍪🎄 ❤️"Mazowiecka Chatka z Piernika"❤️ Zapraszamy uczniów:✅technikum żywienia i usług gastronomicznych,✅branżowej szkoły I stopnia - zawód kucharz✅oraz wszystkich chętnych uczniów Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim🟠Chcesz wykonać chatkę na konkurs zgłoś drużynę (max. 3 osobową) do pani Agnieszki Kacprzyckiej.🔸Organizatorami Konkursu są:• Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Dyrekcja Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Nauczycielki przedmiotów zawodowych gastronomicznych  p. B. Szewczak-Smolińska, p. H. Szymańska, p. S. Rydzewska.🟧Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie internetowej, Fb szkoły i u pań:  Agnieszki Kacprzyckiej, Haliny Szymańskiej i Sylwii Rydzewskiej.

          • Pomagamy potrzebującym

          • Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów, rodziców i nauczycieli mogliśmy wspomóc Noclegownię dla Osób Bezdomnych w Ostrołęce. Zbiórka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Zebraliśmy trzynaście kartonów środków higienicznych! Dziękujemy wszystkim osobom, które nawet w najmniejszym stopniu przyczyniły się do tej akcji charytatywnej. Dziś odwiedziliśmy noclegownię i w ramach prezentu mikołajkowego przekazaliśmy zgromadzone artykuły. Zbiórkę zorganizowały: Małgorzata Kisiel i Anna Żeglińska.

          • Mapa jak malowana:)

          • Nowo wyremontowane sale nabierają barw, a wszystko to dzięki naszej młodzieży. Na zdjęciu praca twórcza uczniów z klasy II TAK, którzy pod kierunkiem p. Małgorzaty Kisiel tworzyli mapę świata z zaznaczeniem barw hipsometrycznych.

          • Konkurs "Droga Do przyszłości" - miejsce w półfinale

          • Uczniowie klasy 1 TI Filip Jaroch i Sebastian Brach przeszli ze swym pomysłem do drugiego etapu konkursu "Droga do przyszłości". Pod opieką Pani Magdaleny Grabowskiej będą zgłębiać tajniki druku 3D. 

            Serdecznie gratulujemy!

            Drugi etap Ogólnopolskiego Konkursu Droga do Przyszłości to przestrzeń projektowa, w której uczniowie szkół ponadpodstawowych pokażą świat przyszłości w 3D. Naszym celem jest zachęcenie do stosowania technologii przyszłości w praktyce. Jedną z takich technologii, która ma olbrzymi potencjał i obecnie jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia i nauki jest druk 3D.

            Biorąc udział w konkursie wejdziecie w przestrzeń, gdzie nie tylko „przeniesiecie się w przyszłość”, ale rozwiniecie nowe umiejętności i kompetencję. Droga do przyszłości to miejsce, gdzie będziecie mogli pokazać waszymi oczami jeden z czterech obszarów, z którymi spotkamy się w przyszłości: światy alternatywne, zawody przyszłości, ekoinnowacje i inteligentne miasto/wieś.

          • Dzień Czystego Powietrza

          • 14 listopada obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Na lekcjach geografii graliśmy w gry smogowe, rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy. A wszystko to dzięki współpracy z ESA - Edukacyjną Siecią Antysmogową

          • Wycieczka do Torunia

          • W czwartek 16 listopada 2023r. odbyła się wycieczka do Torunia zorganizowana przez Panie Monikę Świąder i Michalinę Kacprzycką. To był dzień pełen wrażeń: przenieśliśmy się do czasów średniowiecza. Jako czeladnicy i partacze upiekliśmy tradycyjne, toruńskie Katarzynki. Poznaliśmy tajniki kaligrafii i pieczętowania z wykorzystaniem laku. Następnie udaliśmy się na obiad, świętując przy okazji 18-ste urodziny jednego z uczestników naszej wycieczki. Po spacerze toruńska starówką odwiedziliśmy Ratusz Staromiejski, w którym podziwialiśmy oryginalny obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". To był naprawdę udany wyjazd!

          • "Hejter" - spektakl profilaktyczny

          • Hejt ("hate") z jez. angielskiego oznacza "nienawiść", a słowem tym określamy jej szerzenie w internecie, to pełne nienawiści, pogardy działanie danej osoby w Internecie. Hejt może być kierowany zarówno do konkretnej osoby, jak i przedstawicieli danego narodu, płci, osób o innym światopoglądzie niż ten reprezentowany przez hejtera, wyznawców religii czy grupy politycznej, a nawet znajomych osoby hejtującej- obiektem hejtu może stać się każdy. Przyczyną hejtu może być zazdrość, niezadowolenie ze swojej sytuacji życiowej, przykre doświadczenia. Z tego powodu hejtowane są osoby publiczne, celebryci, ale również znajomi, którzy osiągnęli sukces finansowy, mają ciekawą pracę lub udane życie prywatne. Hejt w takich przypadkach jest wynikiem frustracji, braku spełnienia w życiu. Dnia 31 października uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w spektaklu profilaktycznym "Hejter" zaprezentowanym przez aktorów z Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Spektakl stał się inspiracją do trudnych ale uważnych rozmów z Uczniami.

          • Brawo!!!

          • Uśmiechy na twarzach Pań z Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim zdradzają jedno... otrzymaliśmy 7000 zł dofinansowania na zakup niezbędnego sprzętu👏👏👏13 października 2023 r. Panie: Agnieszka Kacprzycka, Beata Szewczak - Smolińska, Aleksandra Stolarczyk i Kamila Napiórkowska w imieniu naszego Stowarzyszenia odebrały czek i podpisały umowę z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Bardzo dziękujemy za przyznane środki #Mazowsze❤Dziękujemy Grzegorz Łuniewski za przesłanie zdjęć z uroczystości😍

          • ,,Przerwa na czytanie"

          • ,,Przerwa na czytanie" to  III Ogólnopolskiej  Akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.Czytały i zdjęcia wykonały uczennice klasy 1 TAK:Biała Kinga Wiktoria, Dziadak Julia, Falba Oliwia, Górka Alicja, Kosińska Weronika, Wierzbicka Weronika

             

          • „Godzina wychowawcza ze zdrowiem psychicznym”

          • Klasa I Technikum Architektury Krajobrazu przystąpiła do nowatorskiego programu edukacyjnego pt. „Godzina wychowawcza ze zdrowiem psychicznym”, którego celem jest m. in. podniesienie świadomości na temat zaburzeń odżywiania dzieci i młodzieży w dzisiejszym, pełnym wyzwań świecie.

            Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Mentalnie Równi dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.

            Dzięki udziałowi w programie uczniowie mieli okazję zdobyć praktyczne narzędzia do wsparcia siebie i innych w trudnych momentach życia.

            Udział w projekcie ucieszył nas tym bardziej, że z każdego województwa zakwalifikowało się jedynie po 5 szkół. Organizatorem spotkania była wychowawczyni klasy, p. Małgorzata Kisiel.

          • Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

          • 15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W związku z tym wydarzeniem 16 października uczennice klasy I TAK wzięły udział w zajęciach przeprowadzonych przez liderki firmy Avon, Annę Samsel i Ewelinę Warszawin. Celem programu była profilaktyka i działania podnoszące świadomość społeczną w zakresie raka piersi. Dziewczęta odbyły krótkie szkolenie, w jaki sposób należy badać piersi, a następnie miały możliwość wzięcia udziału w części praktycznej zajęć, polegającej na wykrywaniu zmian nowotworowych na fantomach. Organizatorkami zajęć były: Małgorzata Kisiel i Anna Żeglińska.

            Firma Avon od ponad 30 lat uświadamia kobietom, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Samobadanie pozwala w skuteczny sposób wykryć chorobę w jej wczesnym stadium. Początkowe zmiany chorobowe są w pełni wyleczalne, a taka świadomość może uratować życie!

            Działania podejmowane w ramach kampanii mają przypominać, że nowotwór piersi nie jest wyrokiem, a jedynym i najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie i efektywne zapobieganie rozwojowi choroby jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

          • Kurs - Akademia barmańska

          • W ramach projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” 13 pełnoletnich uczniów z klas technikum żywienia i usług gastronomicznych  uczestniczyło w dwudniowym kursie -  Akademia barmańska prowadzonym przez trenera Jacka Sokołowskiego.   

            Celem kursu było  zdobycie umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy barmana,  sporządzania drinków alkoholowych i bezalkoholowych oraz pracy za barem, zgodnie z obowiązującą sztuką barmańską, z uwzględnieniem standardów różnych lokali gastronomicznych (bar, pub, kawiarnia, drink-bar, bistro, restauracja, lokal gastronomiczny, klub nocny, klub muzyczny).  

            W I dzień szkolenia  uczestnik: 

            • poznał zasady wewnętrznych procedur obowiązujących w lokalach gastronomicznych, zasady BHP na stanowisku pracy,  

            • uzyskał  informacje jak prawidłowo przygotować stanowisko pracy,  

            • zapoznał się ze szkłem oraz sprzętem barmańskim,  

            • poznał rodzaje napojów alkoholowych i bezalkoholowych, sposoby przygotowania, serowania drinków oraz techniki mieszania drinków, a także zasady obsługi gości oraz sposoby przekazywania informacji, współpracy w zespole w celu zapewnienia sprawnej obsługi gości. 

            II dzień szkolenia obejmował  samodzielne przygotowanie stanowiska pracy, zapoznanie się z technikami przyrządzania wybranych drinków alkoholowych i bezalkoholowych na przykładzie receptur krajowych i zagranicznych, serowanie drinków, prowadzenie rozmów z gościem lokalu, pomoc w doborze drinków oraz przekazanie informacji dotyczących obsługi gościa innym pracownikom. 

            Na zakończenie szkolenia przewidziany był egzamin wewnętrzny (składający się z części teoretycznej i praktycznej, polegającej na przygotowaniu określonego drinka alkoholowego i bezalkoholowego) oraz  certyfikowany egzamin zewnętrzny VCC Select Competences. Zdany egzamin nadaje kwalifikacje. 

             

             

          • Kurs - Usługi kelnerskie

          • W ramach projektu  pt."Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego"  15 uczniów z techniku żywienia i usług gastronomicznych wzięło udział w dwudniowym kursie Usługi kelnerskie. Celem kursu było przygotowanie uczestników do pracy w charakterze kelnera zgodnie z obowiązującym standardami w tym zawodzie. Szkolenie prowadził trener Jacek Sokołowski człowiek z ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w branży gastronomicznej. 

            Kurs składał się z zajęć teoretycznych i praktycznych. W części teoretycznej uczniowie zapoznali się z zawodem kelnera, zasadami obsługi gościa w ramach obsługi kelnerskiej w restauracji, a także podczas przyjęć okolicznościowych, kongresów, targów, bankietów, konferencji itp. , oraz z technikami sprzedaży oraz obsługi trudnego klienta w gastronomii. Część praktyczna obejmowała zagadnienia związane z technikami nakrywania stołu, rozkładania i składania obrusów, technikami noszenia naczyń, zasadami noszenia tacy kelnerskiej oraz dekoracyjnym składaniem serwetek. 

            Po  zakończeniu szkolenia odbył się egzamin wewnętrzny składający się z części teoretycznej i praktycznej, polegającej na nakryciu stołu dla dwóch osób według wybranego wariantu menu. 

             Uczestnicy kursu  wzięli również udział w certyfikowanym egzaminie  zewnętrzny VCC Select Competences, którego pozytywny wynik nadaje kwalifikacje. Na wyniki z niecierpliwością czekamy.  

             

          • Czas na kawę!!!

          • Uczniowie klasy 2 TG dn. 08.09.2023r. uczestniczyli w kursie baristy. Szkolenie poprowadził Łukasz Ziarko - właścicielem i trenerem w Coffee4fun Olsztyńskiej Szkole Baristów – jedynej szkoły dla Baristów na Warmii i Mazurach. Celem szkolenia było zdobycie podstawowych wiadomości teoretycznych na temat kawy oraz praktyczna nauka przygotowania czarnego naparu oraz kaw mlecznych jako przygotowanie do zawodu baristy. 

              

            Uczniowie  po szkoleniu są bogatsi o wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat:  

            - kawy, jej odmian, charakterystyki oraz metod obróbki, 

            - akcesorii baristy, 

            - budowy młynka i ekspresu do kawy, 

            - zmian ziarna kawy pod wpływem poszczególnych parametrów jej parzenia, 

            - parzenia  kawę poprzez odpowiednie ustawienie parametrów zaparzania kawy, 

            - teksturowania mleko, 

            - przygotowania kawy mleczne, 

            Kurs zakończył się egzaminem w formie teoretycznej oraz w formie praktycznej, polegającej na przygotowaniu w ciągu 7 min, 3kaw na bazie.  

            Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. 

             

          • Jak wrzesień- to Salon Maturzystów..

          • 18 lat temu odbył się na Politechnice Warszawskiej pierwszy Salon Maturzystów Perspektywy. Przyjechały wtedy tłumy maturzystów i nauczycieli z całej Polski, wśród nich byli także uczniowie Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. Braliśmy udział we wszystkich stacjonarnych edycjach tego wydarzenia. Żeby tradycji stało się zadość, 14 września znowu nasi uczniowie nie zawiedli… Salon Maturzystów odwiedzili uczniowie klas: V TEp, V RTp oraz VGUp.

            Podczas 17. kampanii w samo południe gości przywitali na schodach Auli Głównej: prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej, Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, Łukasz Wawer, zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej w MEiN i Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca kampanii. Dyrektor Łukasz Wawer z Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazał maturzystom informacje na temat nowego użytecznego narzędzia: wyszukiwarki studiów, w której młodzi ludzie znajdą nie tylko informacje o zasadach rekrutacji, ale także dane dotyczące perspektyw zatrudnienia i zarobków. Zapowiedział także pełną digitalizację wszystkich świadectw, zaświadczeń i dyplomów dotyczących wykształcenia, co znacząco ułatwi rekrutację na kolejne etapy kształcenia i do pracy. Wiele dobrych życzeń dla maturzystów miała prezydent Renata Kaznowska, która zachęcała także do kontaktu z przedstawicielami uczelni i rozważnego wybierania kierunków i uczelnie.

            Gmach Główny Politechniki od rana przeżywał prawdziwe oblężenie: maturzyści z województwa mazowieckiego przyjechali na spotkania z uczelniami i wykłady ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Długa kolejka ustawiała się po bestseller Perspektyw – “Informator dla Maturzystów 2024”. Salon Maturzystów Perspektywy`23 to bogata porcja spotkań z ekspertami okręgowych komisji egzaminacyjnych (matura w odmienionej formule, wspólnej dla absolwentów liceów i techników), ze znakomitymi nauczycielami-praktykami, z nauczycielami akademickimi oraz pracownikami rekrutacji i studentami, z ekspertami rynku pracy, z edukatorami. Uczniowie Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim wzięli udział w czterech spotkaniach: Egzamin maturalny w 2024 roku – co każdy maturzysta musi wiedzieć, Social media jako praca? Co się liczy w branży reklamowej?, Egzamin maturalny z języka polskiego w 2024 roku – analiza wymagań i zadań egzaminacyjnych oraz Egzamin maturalny z matematyki w 2024 roku – analiza wymagań i zadań egzaminacyjnych.

            Dla wielu maturzystów Salon był pierwszą okazją poznania wielu uczelni, ich ofert programowych i systemu rekrutacji, okazją do rozmowy ze studentami rekomendującymi swoje wcześniejsze wybory. To właśnie konfrontacje kandydatów z uczelniami stanowiły bezcenny kapitał informacyjny dla uczestników wydarzenia…

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 7
      • 29 71 71 269
      • ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 7 06-200 Maków Mazowiecki Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych