• Dzień Matematyki 2024

• 14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki pod hasłem Urodzin Ludolfiny. W tegorocznej edycji odbyły się liczne konkursy indywidualne oraz międzyklasowe. Na uwagę zasługuje parada matematyków, konkurs recytatorski na rozwinięcie dziesiętne liczby π, konkurs fotograficzny oraz test na najlepszego matematyka szkoły. Powstały też dwie fantastyczne piosenki o matematyce – do posłuchania na naszym FB . Całość wydarzenia koordynowała nauczycielka matematyki p. Ewa Roman-Dominik.

Dziękujemy za obecność i wsparcie w naszym przedsięwzięciu p. Sylwii Lalak - przewodniczącej Rady Rodziców

• Forum Edukacyjne 2024 oraz XIII Młodzieżowe Targi Edukacji i Pracy w Ostrołęce

• W dniu 20 marca 2024 r. w godz. 10.00 - 14.00, w Hali Sportowo-Widowiskowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce, ul. Traugutta 1 odbyło  się Forum Edukacyjne 2024 oraz XIII Młodzieżowe Targi Edukacji i Pracy.
            W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas maturalnych z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim.
            Nasi maturzyści mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół wyższych i policealnych, usług instytucji rynku pracy oraz ofertami pracy.
            W czasie trwania targów uczniowie odwiedzali stoiska interesujących ich szkół, rozmawiali z przedstawicielami, otrzymali materiały informacyjne i uzyskali odpowiedzi na pytania i wątpliwości.
            Dziękujemy Panu Staroście Mirosławowi Augustyniakowi za zaproszenie i zorganizowanie przejazdu!

• Uczniowie z ŻAK-a na „rzeczy o teatrze i ludziach teatr tworzących…”

• W czwartek, 07 marca 2024r., uczniowie makowskiego ŻAK-a obejrzeli w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie spektakl „Wesele” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl wyreżyserował Sławomir Narloch, który powiedział:

„Wierzę w polską wspólnotę i „Weselem” szukam sposobu, by ją skleić. „Wesele” uważam również za rzecz o teatrze i ludziach teatr tworzących. Zajmuję się teatrem, bo w teatrze szukam wspólnoty, czuję, że w niej jestem. Najważniejsza w projektach, które realizuję, jest zespołowość. Czuję się szczęśliwy, gdy na scenie jest sto osób, a ja nie muszę ograniczać się w inscenizacji. Wiem, że wspólnota jest możliwa i na tym opieram swoją wiarę. Wernyhora mówi „jutro”, zatem zapowiada przyszłość. Widzę w tym nadzieję, konieczną, bo świat do tego stopnia mnie boli, że bez niej chyba nie dałbym rady. „Wesele” jest też opowieścią o polskiej niemocy, o tym, że zatracamy się w chocholim tańcu. Pan chce przełamać ów taniec nadzieją? Chcę go nasycić nadzieją. […]Robię, by tak rzec, młode „Wesele”, bo to na młodych ludzi spadnie zadanie pozszywania Polski. W tym jest nadzieja. Spektakl nie będzie kończył się chocholim tańcem, bo przeistoczy się on w pracę, zadanie dla młodych. Dotykająca nas niemoc zabija jakąkolwiek motywację. Tymczasem młodość, miłość, równość i tolerancja to są zadania dla nas. Tak to w spektaklu formułuję”.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Przez niemal całą sztukę na scenie występowało około trzydziestu aktorów. Wśród nich byli uczniowie Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka, które istnieje od 1991r. (specjalność: aktorstwo dramatyczne) i posiada uprawnienia szkoły publicznej, a co za tym idzie, ma prawo wydawania dyplomów państwowych w zawodzie aktora dramatu. Nieczęsto się zdarza, że spektaklowi towarzyszy muzyka na żywo. Tu się tak zadziało. W naszej ocenie, to jeszcze bardziej wpłynęło na wartość spektaklu.

Po duchowej uczcie uczestniczyliśmy w warsztatach pedagogiczno-teatralnych „Teatr od kulis”, które prowadziła pani Barbara Święcicka, wykładowczyni  Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka wraz ze swoimi studentami. To spacer połączony z zajęciami na scenach i w kulisach Teatru im. S. Jaracza, koncentrujący się na tożsamości miejsca i informacjach o procesie tworzenia spektakli teatralnych.Warsztaty nawiązywały do podwójnej polsko-niemieckiej historii Teatru, podkreślano magię i realizm miejsca, w którym widoczne są efekty pracy teatralnych rzemieślników, aktorów i reżyserów. Obejrzeliśmy też niezwykłą wystawę, otwartą pod koniec 2023r., „Kapsuła czasu”. Przeszliśmy teatralno-historycznym szlakiem, który pełen jest niespodzianek i tajemnic…