• „Czwartki z humanistyką”

• W czwartek, 14 grudnia 2023r. uczniowie Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim uczestniczyli w „Czwartkach z humanistyką”, które organizowane są przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wzięliśmy udział w niezwykle ciekawych zajęciach: Najczęściej popełniane błędy logiczne, „Niewiasty od zawracania chmur” – o niezwykłych kobietach epok dawnych, Sztuka krojenia tortu – z historii dyplomacji, Mowa i komunikacja w zaburzeniach i Angielska radość – czy jest inna od polskiej?

Było dużo wiadomości, ale też sporo niezwykle zabawnych anegdotek…

Po zajęciach na UWM-ie zwiedzaliśmy Muzeum Warmii i Mazur. Tu wysłuchaliśmy opowieści o życiu Mikołaja Kopernika oraz odwiedziliśmy komnaty, w których mieszkał i pracował. Zobaczyliśmy dzieła sztuki z okresu średniowiecza i baroku, które stanowią bogaty przekrój ikonografii chrystologicznej, m.in. twórczość obrazującą sceny z życia Chrystusa, a także próbującą dotknąć relacji między Chrystusem, a Bogiem Ojcem, Chrystusem, a Matką Boską.Wśród przedstawionych wątków ikonograficznych dostrzec można rzeźbę prezentującą motyw Pietas Patris – przedstawienie Boga Ojca podtrzymującego ciało zmarłego Jezusa. Zwiedziliśmy też wystawę Galeria portretu holenderskiego. Pobyt w muzeum połączony było z warsztatami muzealnymi. Tu też świetnie się bawiliśmy.

Pobyt w Olsztynie zakończyliśmy spacerem po starówce. Tu czuje się już zbliżające się Święta Bożego Narodzenia… Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni. Opiekę nad uczniami sprawowali: A.Stolarczyk, P.Jakubowicz, W.Kowalczyk.

• Konkurs

• 🎄🍪Konkurs dla uczniów naszej szkoły 🍪🎄 ❤️"Mazowiecka Chatka z Piernika"❤️ Zapraszamy uczniów:✅technikum żywienia i usług gastronomicznych,✅branżowej szkoły I stopnia - zawód kucharz✅oraz wszystkich chętnych uczniów Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim🟠Chcesz wykonać chatkę na konkurs zgłoś drużynę (max. 3 osobową) do pani Agnieszki Kacprzyckiej.🔸Organizatorami Konkursu są:• Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Dyrekcja Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Nauczycielki przedmiotów zawodowych gastronomicznych  p. B. Szewczak-Smolińska, p. H. Szymańska, p. S. Rydzewska.🟧Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie internetowej, Fb szkoły i u pań:  Agnieszki Kacprzyckiej, Haliny Szymańskiej i Sylwii Rydzewskiej.

• Pomagamy potrzebującym

• Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów, rodziców i nauczycieli mogliśmy wspomóc Noclegownię dla Osób Bezdomnych w Ostrołęce. Zbiórka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Zebraliśmy trzynaście kartonów środków higienicznych! Dziękujemy wszystkim osobom, które nawet w najmniejszym stopniu przyczyniły się do tej akcji charytatywnej. Dziś odwiedziliśmy noclegownię i w ramach prezentu mikołajkowego przekazaliśmy zgromadzone artykuły. Zbiórkę zorganizowały: Małgorzata Kisiel i Anna Żeglińska.

• Mapa jak malowana:)

• Nowo wyremontowane sale nabierają barw, a wszystko to dzięki naszej młodzieży. Na zdjęciu praca twórcza uczniów z klasy II TAK, którzy pod kierunkiem p. Małgorzaty Kisiel tworzyli mapę świata z zaznaczeniem barw hipsometrycznych.

• Konkurs "Droga Do przyszłości" - miejsce w półfinale

• Uczniowie klasy 1 TI Filip Jaroch i Sebastian Brach przeszli ze swym pomysłem do drugiego etapu konkursu "Droga do przyszłości". Pod opieką Pani Magdaleny Grabowskiej będą zgłębiać tajniki druku 3D.

Serdecznie gratulujemy!

Drugi etap Ogólnopolskiego Konkursu Droga do Przyszłości to przestrzeń projektowa, w której uczniowie szkół ponadpodstawowych pokażą świat przyszłości w 3D. Naszym celem jest zachęcenie do stosowania technologii przyszłości w praktyce. Jedną z takich technologii, która ma olbrzymi potencjał i obecnie jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia i nauki jest druk 3D.

Biorąc udział w konkursie wejdziecie w przestrzeń, gdzie nie tylko „przeniesiecie się w przyszłość”, ale rozwiniecie nowe umiejętności i kompetencję. Droga do przyszłości to miejsce, gdzie będziecie mogli pokazać waszymi oczami jeden z czterech obszarów, z którymi spotkamy się w przyszłości: światy alternatywne, zawody przyszłości, ekoinnowacje i inteligentne miasto/wieś.