Aktualności
Powiatowe kolędowanie
Mleczną drogą po Warszawie
W ubiegły czwartek Nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Najważniejszym punktem wyjazdu były XXVIII Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2019. Nie zabrakło również innych atrakcji, czyli: Jarmarku Bożonarodzeniowego pod Barbakanem oraz Ogrodu Świateł w Wilanowie i kręgielni. Wszyscy bawili się świetnie.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Beata Szewczak –Smolińska, Ewa Koperska i Agnieszka Kacprzycka.
Mamy TO !
2 grudnia 2019
#Szkoła Pamięta
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Łączę wyrazy szacunku
Anna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN
,, Różne wymiary samorządu"
14 listopada 2019r. Politechnika Warszawska oraz samorząd województwa mazowieckiego zorganizowały drugą edycję debaty studenckiej pt. „Różne wymiary samorządu”. Wydarzenie odbyło się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.
Debata skierowana była do mazowieckich licealistów i studentów. To forum wymiany wiedzy i doświadczeń między studentami, licealistami, samorządowcami oraz specjalistami zajmującymi się na co dzień m.in. zdrowym stylem życia, kulturą, cyberprzestrzenią, wizerunkiem czy biznesem. Z młodymi ludźmi spotkali się m.in.: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, specjalistka do spraw PR Paulina Worożbit, autorka książki „Kobieta na motocyklu” Anna Jackowska, prawniczka Katarzyna Bernadetta Olszewska, podróżnik Janusz Ozdowski, przedsiębiorca Piotr Trąbski oraz Katarzyna Guzek- rzeczniczką prasową Greenpease Polska.W zajęciach wzięły udział reprezentantki trzech klas z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. Nasze koleżanki uczestniczyły w warsztatach „Jak żyć zdrowo i ekologicznie?”, prowadzonych przez panią Katarzynę Guzek. Podczas spotkania rozmawialiśmy przede wszystkim o największym zagrożeniu współczesnego świata- działalności człowieka degradującego powietrze, wody i glebę, co ma wyraźny wpływ na nasze zdrowie, jakość naszego życia. Wybrzmiała także refleksja nad tym, co ludzkość zostawi przyszłym pokoleniom oraz ze konieczne jest budowanie świadomości środowiskowej i wywieranie presji na państwa, korporacje i mniejsze, firmy by z większą troską myślały o środowisku. Uzgodniliśmy też, że o jakości środowiska i jego ochronie powinien myśleć jednak każdy człowiek, chociażby poprzez segregację śmieci, oszczędność wody, itp.
A może na księżyc;)
Nasi uczniowie w dniu dzisiejszym wzięli udział w projekcie :"Wizyty astronomów w szkołach" realizowanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Ciekawe jak teraz z grawitacją:):):)
I Nasi tam byli :)
W terminie 19-30.08.2019 r. nauczycielki Magdalena Bonisławska i Marta Pianko uczestniczyły w projekcie pt: „Wykorzystanie agrotroniki w produkcji rolnej i przetwórstwie spożywczym warunkiem rozwoju obszarów wiejskich” (numer projektu: 2017-1-PL01-KA102-037206) w ramach programu POWERVET. Uczestnikami wyjazdu było 19 nauczycieli kształcenia zawodowego z całej Polski. Szkolenie odbyło się w niemieckim ośrodku kształcenia zawodowego w DEULA Nienburg.
Projekt miał na celu zapoznanie z zastosowaniem nowoczesnych ciągników z cyfrowym sterowaniem, optymalizacją cyfrowych czujników do przyjaznego dla środowiska dozowania środków i pestycydów, kontrolowaniem cyfrowym procesów produkcyjnych w przetwórstwie spożywczym, monitorowaniem i kontrolą przyjaznych czynników klimatycznych u zwierząt gospodarskich za pomocą komputera oraz tworzeniem i testowaniem przykładowych materiałów dydaktycznych z uwzględnieniem niemieckich doświadczeń w dziedzinie edukacji zawodowej.
Doświadczenie wynikające z udziału w szkoleniu pozwoliło na wykorzystanie zaobserwowanych rozwiązań, idei i pomysłów podczas zajęć lekcyjnych oraz nawiązanie kontaktów, które dają szanse na realizację dalszych projektów.
Niepodległa 101
W tym roku, Nasza szkoła świętowała 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na wielu płaszczyznach. W szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczestniczyliśmy również w ogólnokrajowej akcji #SzkołaDoHymnu. Uczniowie klas pierwszych wybrali się do MDK na pokaz filmu ,,Piłsudski". Zwieńczeniem obchodów był udział młodzieży w miejskim konkursie historycznym ,, Ku wolnej Polsce", którego zwyciężczynią została uczennica klasy I Technikum Gastronomicznego Julia Mikołajczewska.
#SzkołaDoHymnu
W dniu dzisiejszym o godzinie 11:11 Nasza szkoła wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży pt. #SzkołaDoHymnu. Wspólnie zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu - ależ to brzmiało:)
Banking na +
W ramach realizacji projektu „My i seniorzy w banku” zostały przeprowadzone warsztaty dla młodzieży z zakresu kompetencji finansowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest oszczędzanie i poznali najważniejsze powody, dla których powinni oszczędzać. Dowiedzieli się również jakie są sposoby inwestowania oraz jak je dopasować do osobistych potrzeb. Uświadomili sobie korzyści i zagrożenia wynikacie z zadłużania się. Dokonali również obliczeń matematycznych dotyczących konkretnych sytuacji życiowych.
#SzkołaPamięta
Młodzież Naszej szkoły przystąpiła do ogólnopolskiego projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie wraz z nauczycielami :
- uporządkowują i odwiedzają groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności,
- odwiedzają lokalne miejsca pamięci i zgłębiają ich historię,
- zapalają znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej,
- sprzątają bezimienne i opuszczone groby, organizują zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby,
- odwiedzają groby nauczycieli z danej placówki,
- wspierają działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą,
- zapraszają do szkoły lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami,
- organizują w szkole wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie,
- organizują wycieczkę patriotyczną.
,,ŻAK" z wizytą w Sądzie i Muzeum Kultury Kurpiowskiej
W dniu 24 października uczniowie Zespołu, byli gośćmi Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Zapoznali się z funkcjonowaniem sądu,pracą Sędziego, uczestniczyli również w rozprawie karnej.
Drugim przystankiem naszej wyprawy, była wizyta w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Uczniowie zapoznali się z historią Kurpi na przestrzeni wieków.
Komu w drogę...temu rower:)
Rajd „Szlakiem Patrona Szkoły”
W dniu 17.10 br. odbyła się XVIII edycja rajdu „Szlakiem Patrona Szkoły”. Inicjatywa ta sięga pierwszych lat po nadaniu Zespołowi Szkół w Makowie Mazowieckim imienia Żołnierzy Armii Krajowej i jest częścią programu działań zwanych „pracą z Patronem Szkoły”. Celem przedsięwzięcia jest zapoznawanie uczniów z działalnością podziemia niepodległościowego, spod znaku AK i NSZ, na ziemiach powiatu makowskiego.
Uczestnicy rajdu, w liczbie 18 osób spośród klas I naszej szkoły wyruszyli z placu apelowego ok. godz. 8.30. Po raz pierwszy towarzyszyła nam grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej
nr 1 w Makowie Mazowieckim, wraz z opiekunami. W pierwszym etapie grupa udała się w kierunku Płoniaw. Po dotarciu do Płoniaw uczestnicy rajdu zapalili znicze na mogile żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych poległych i zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, znajdującej się na cmentarzu parafialnym. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na dłuższy odpoczynek i posiłek na szczycie Góry Krzyżewskiej. Tam, dzięki uprzejmości mieszkańców Krzyżewa mogliśmy zwiedzić kościół, który znajduje sie na szczycie góry. Po ok. godzinnym postoju ruszyliśmy w kierunku Makowa. Około godziny 14 zakończyliśmy rajd na placu apelowym za bud. B naszej szkoły.
A u Nas wydarzenie na skalę kraju
Nasza szkoła bierze udział w pilotażowym programie - Edukacyjna Sieć Antysmogowa, który realizowany jest przez NASK - Państwowy Instytut Badawczy. W dniu wczorajszym byliśmy świadkami podpisania umowy o współpracy na rzecz czystego powietrza przez firmę Microsoft oraz NASK pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Całe wydarzenie miało miejsce w murach Naszej szkoły - duma Nas rozpiera;)
Za uśmiech nie zapłacisz ;););)
Świętowaliśmy Dzień uśmiechu. Szkolny Wolontariat - organizator akcji- przygotował tablicę informującą i przypominającą znaczenie uśmiechu w życiu człowieka oraz "TAKE WAHAT YOU NED" z kopertami zawierającymi cytaty dotyczące: wiary, miłości, nadziei, cierpliwości i pokoju.
Nie zabrakło również słodkich upominków z uśmiechem.
Światowy Dzień Uśmiechu nie ma stałej daty. Święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad.
Pozdrawiam, Agnieszka Kacprzycka
Zasięgnęli języka;)
W ramach przygotowań do stażu zawodowego w Grecji uczniowie Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim uczestniczyli w zajęciach kulturowych. Zaczerpnęliśmy trochę informacji, jak wygląda życie i praca we współczesnej Grecji, jak kształtuje się społeczeństwo, jakie funkcjonują religie. Poznaliśmy także niektóre zwyczaje panujące w Grecji i nieco ciekawostek...
Przypomnieliśmy sobie również, dlaczego Grecja jest kolebką kultury śródziemnomorskiej.
Zajęcia przebiegały w sympatycznej atmosferze. Było dużo śmiechu i trochę zabawy.
Oto ONI - Łowcy nielegalnych wysypisk - strzeżcie się!
Zmotywowani, zorganizowani, zdeterminowani, tak można powiedzieć o nowej formacji, która na początku lata zawiązała się przy Naszej szkole. Ich cel: pokazanie innym, że razem można zrobić coś dla siebie i przyszłych pokoleń!
6
Stało się ! Umowy podpisane:)
27.10.2019 - uczniowie ŻAK-a wyjeżdżają:) Umożliwia im to program Erasmus+. Grecjo nadchodzimy!
Były też zdjęcia;)
Nasi uczniowie bardzo lubią się fotografować. Daliśmy im taką możliwość;)
Wszystko po to abyśmy PAMIĘTALI!!!
Archiwum Aktualności