Szczęśliwego Nowego Roku
Aktualności
Życzenia
„Czwartki z humanistyką”
W czwartek, 14 grudnia 2023r. uczniowie Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim uczestniczyli w „Czwartkach z humanistyką”, które organizowane są przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wzięliśmy udział w niezwykle ciekawych zajęciach: Najczęściej popełniane błędy logiczne, „Niewiasty od zawracania chmur” – o niezwykłych kobietach epok dawnych, Sztuka krojenia tortu – z historii dyplomacji, Mowa i komunikacja w zaburzeniach i Angielska radość – czy jest inna od polskiej?
Było dużo wiadomości, ale też sporo niezwykle zabawnych anegdotek…
Po zajęciach na UWM-ie zwiedzaliśmy Muzeum Warmii i Mazur. Tu wysłuchaliśmy opowieści o życiu Mikołaja Kopernika oraz odwiedziliśmy komnaty, w których mieszkał i pracował. Zobaczyliśmy dzieła sztuki z okresu średniowiecza i baroku, które stanowią bogaty przekrój ikonografii chrystologicznej, m.in. twórczość obrazującą sceny z życia Chrystusa, a także próbującą dotknąć relacji między Chrystusem, a Bogiem Ojcem, Chrystusem, a Matką Boską.Wśród przedstawionych wątków ikonograficznych dostrzec można rzeźbę prezentującą motyw Pietas Patris – przedstawienie Boga Ojca podtrzymującego ciało zmarłego Jezusa. Zwiedziliśmy też wystawę Galeria portretu holenderskiego. Pobyt w muzeum połączony było z warsztatami muzealnymi. Tu też świetnie się bawiliśmy.
Pobyt w Olsztynie zakończyliśmy spacerem po starówce. Tu czuje się już zbliżające się Święta Bożego Narodzenia… Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni. Opiekę nad uczniami sprawowali: A.Stolarczyk, P.Jakubowicz, W.Kowalczyk.
Projekt Niguny
NIGUNY (NIE)PAMIĘCI to pomysł Mazowieckiego Instytutu Kultury na zgłębianie historii i dziedzictwa lokalnego wokół współistnienia Polaków i Żydów, ich przenikających się opowieści, współpamięci.
Uczniowie Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim wraz z Panią Martą Głażewską brali udział w projekcie Niguny (nie pamięci) i są również bohaterami filmu.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Dzień Praw Człowieka w Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. Zapraszamy do obejrzenia filmiku przygotowanego przez uczniów klasy 2 LO: Natalię Jaroch, Karola Zbrzeznego, Macieja Jarocha, Michała Strzeleckiego i Filipa Kolodziejskiego
Konkurs
🎄🍪Konkurs dla uczniów naszej szkoły 🍪🎄 ❤️"Mazowiecka Chatka z Piernika"❤️ Zapraszamy uczniów:✅technikum żywienia i usług gastronomicznych,✅branżowej szkoły I stopnia - zawód kucharz✅oraz wszystkich chętnych uczniów Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim🟠Chcesz wykonać chatkę na konkurs zgłoś drużynę (max. 3 osobową) do pani Agnieszki Kacprzyckiej.🔸Organizatorami Konkursu są:• Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Dyrekcja Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim• Nauczycielki przedmiotów zawodowych gastronomicznych p. B. Szewczak-Smolińska, p. H. Szymańska, p. S. Rydzewska.🟧Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie internetowej, Fb szkoły i u pań: Agnieszki Kacprzyckiej, Haliny Szymańskiej i Sylwii Rydzewskiej.
Razem możemy więcej
Gratulujemy:)
Pomagamy potrzebującym
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów, rodziców i nauczycieli mogliśmy wspomóc Noclegownię dla Osób Bezdomnych w Ostrołęce. Zbiórka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Zebraliśmy trzynaście kartonów środków higienicznych! Dziękujemy wszystkim osobom, które nawet w najmniejszym stopniu przyczyniły się do tej akcji charytatywnej. Dziś odwiedziliśmy noclegownię i w ramach prezentu mikołajkowego przekazaliśmy zgromadzone artykuły. Zbiórkę zorganizowały: Małgorzata Kisiel i Anna Żeglińska.
Mapa jak malowana:)
Nowo wyremontowane sale nabierają barw, a wszystko to dzięki naszej młodzieży. Na zdjęciu praca twórcza uczniów z klasy II TAK, którzy pod kierunkiem p. Małgorzaty Kisiel tworzyli mapę świata z zaznaczeniem barw hipsometrycznych.
Konkurs "Droga Do przyszłości" - miejsce w półfinale
Uczniowie klasy 1 TI Filip Jaroch i Sebastian Brach przeszli ze swym pomysłem do drugiego etapu konkursu "Droga do przyszłości". Pod opieką Pani Magdaleny Grabowskiej będą zgłębiać tajniki druku 3D.
Serdecznie gratulujemy!
Drugi etap Ogólnopolskiego Konkursu Droga do Przyszłości to przestrzeń projektowa, w której uczniowie szkół ponadpodstawowych pokażą świat przyszłości w 3D. Naszym celem jest zachęcenie do stosowania technologii przyszłości w praktyce. Jedną z takich technologii, która ma olbrzymi potencjał i obecnie jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia i nauki jest druk 3D.
Biorąc udział w konkursie wejdziecie w przestrzeń, gdzie nie tylko „przeniesiecie się w przyszłość”, ale rozwiniecie nowe umiejętności i kompetencję. Droga do przyszłości to miejsce, gdzie będziecie mogli pokazać waszymi oczami jeden z czterech obszarów, z którymi spotkamy się w przyszłości: światy alternatywne, zawody przyszłości, ekoinnowacje i inteligentne miasto/wieś.
Dzień Czystego Powietrza
14 listopada obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Na lekcjach geografii graliśmy w gry smogowe, rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy. A wszystko to dzięki współpracy z ESA - Edukacyjną Siecią Antysmogową
Wycieczka do Torunia
W czwartek 16 listopada 2023r. odbyła się wycieczka do Torunia zorganizowana przez Panie Monikę Świąder i Michalinę Kacprzycką. To był dzień pełen wrażeń: przenieśliśmy się do czasów średniowiecza. Jako czeladnicy i partacze upiekliśmy tradycyjne, toruńskie Katarzynki. Poznaliśmy tajniki kaligrafii i pieczętowania z wykorzystaniem laku. Następnie udaliśmy się na obiad, świętując przy okazji 18-ste urodziny jednego z uczestników naszej wycieczki. Po spacerze toruńska starówką odwiedziliśmy Ratusz Staromiejski, w którym podziwialiśmy oryginalny obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". To był naprawdę udany wyjazd!
Dzień czystego powietrza
Zbiórka artykułów higienicznych dla osób będących w kryzysie bezdomności.
"Hejter" - spektakl profilaktyczny
Hejt ("hate") z jez. angielskiego oznacza "nienawiść", a słowem tym określamy jej szerzenie w internecie, to pełne nienawiści, pogardy działanie danej osoby w Internecie. Hejt może być kierowany zarówno do konkretnej osoby, jak i przedstawicieli danego narodu, płci, osób o innym światopoglądzie niż ten reprezentowany przez hejtera, wyznawców religii czy grupy politycznej, a nawet znajomych osoby hejtującej- obiektem hejtu może stać się każdy. Przyczyną hejtu może być zazdrość, niezadowolenie ze swojej sytuacji życiowej, przykre doświadczenia. Z tego powodu hejtowane są osoby publiczne, celebryci, ale również znajomi, którzy osiągnęli sukces finansowy, mają ciekawą pracę lub udane życie prywatne. Hejt w takich przypadkach jest wynikiem frustracji, braku spełnienia w życiu. Dnia 31 października uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w spektaklu profilaktycznym "Hejter" zaprezentowanym przez aktorów z Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Spektakl stał się inspiracją do trudnych ale uważnych rozmów z Uczniami.
Dla Bohaterów
Brawo!!!
Uśmiechy na twarzach Pań z Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim zdradzają jedno... otrzymaliśmy 7000 zł dofinansowania na zakup niezbędnego sprzętu👏👏👏13 października 2023 r. Panie: Agnieszka Kacprzycka, Beata Szewczak - Smolińska, Aleksandra Stolarczyk i Kamila Napiórkowska w imieniu naszego Stowarzyszenia odebrały czek i podpisały umowę z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Bardzo dziękujemy za przyznane środki #Mazowsze❤Dziękujemy Grzegorz Łuniewski za przesłanie zdjęć z uroczystości😍
,,Przerwa na czytanie"
,,Przerwa na czytanie" to III Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.Czytały i zdjęcia wykonały uczennice klasy 1 TAK:Biała Kinga Wiktoria, Dziadak Julia, Falba Oliwia, Górka Alicja, Kosińska Weronika, Wierzbicka Weronika
„Godzina wychowawcza ze zdrowiem psychicznym”
Klasa I Technikum Architektury Krajobrazu przystąpiła do nowatorskiego programu edukacyjnego pt. „Godzina wychowawcza ze zdrowiem psychicznym”, którego celem jest m. in. podniesienie świadomości na temat zaburzeń odżywiania dzieci i młodzieży w dzisiejszym, pełnym wyzwań świecie.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Mentalnie Równi dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.
Dzięki udziałowi w programie uczniowie mieli okazję zdobyć praktyczne narzędzia do wsparcia siebie i innych w trudnych momentach życia.
Udział w projekcie ucieszył nas tym bardziej, że z każdego województwa zakwalifikowało się jedynie po 5 szkół. Organizatorem spotkania była wychowawczyni klasy, p. Małgorzata Kisiel.
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W związku z tym wydarzeniem 16 października uczennice klasy I TAK wzięły udział w zajęciach przeprowadzonych przez liderki firmy Avon, Annę Samsel i Ewelinę Warszawin. Celem programu była profilaktyka i działania podnoszące świadomość społeczną w zakresie raka piersi. Dziewczęta odbyły krótkie szkolenie, w jaki sposób należy badać piersi, a następnie miały możliwość wzięcia udziału w części praktycznej zajęć, polegającej na wykrywaniu zmian nowotworowych na fantomach. Organizatorkami zajęć były: Małgorzata Kisiel i Anna Żeglińska.
Firma Avon od ponad 30 lat uświadamia kobietom, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Samobadanie pozwala w skuteczny sposób wykryć chorobę w jej wczesnym stadium. Początkowe zmiany chorobowe są w pełni wyleczalne, a taka świadomość może uratować życie!
Działania podejmowane w ramach kampanii mają przypominać, że nowotwór piersi nie jest wyrokiem, a jedynym i najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie i efektywne zapobieganie rozwojowi choroby jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
Archiwum Aktualności