Aktualności
Ważne!
"Chatka z piernika"
Projekt "Chatka z piernika" zakończył się. 21 grudnia 2022 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy świąt tak pięknych i kolorowych jak prezentowane na zdjęciach chatki.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
Gratulujemy uczenicom Naszej szkoły, które w tym roku otrzymały Stypendium Prezesa Rady Ministrów, są to:
CHCEMY PIĘKNIE SIĘ UŚMIECHAĆ…
- 3
W ramach realizacji programu edukacyjnego profilaktyki próchnicy dla młodzieży szkolnej (w wieku 15-19 lat) „Zęby na Lux - program profilaktyki próchnicy” na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego, 29 listopada 2022r., w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne, w których udział wzięło ponad 500. uczniów. Program ten rekomendowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a finansowany z funduszy Unijnych (POWER).
Realizatorem zadania był Luxmed Sp. z o.o.
Podczas spotkań zaprezentowano, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Niby oczywiste, a…. jednak dowiedzieliśmy się sporo nowych rzeczy…
Zajęcia były bardzo interesujące. Były wykłady, materiały multimedialne, a podczas quizów można było wygrać drobne nagrody…
Święto Niepodległości
10 października w naszej szkole obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcąc uczcić ten wyjątkowy dzień w kalendarzu uroczystości historycznych, wysłuchaliśmy wystąpienia młodzieży z klasy I LO, która przeniosła nas do wydarzeń z 1918 roku, kiedy to Polska po 123. latach niewoli powróciła na mapę Europy. Wspominaliśmy patriotów, wśród nich polityków i wojskowych, którzy różnymi drogami dążyli do niepodległości. Wysłuchaliśmy najpiękniejszej polskiej poezji patriotycznej, wyjątkowo wzruszającej, bo przypomnianej przez najmłodsze pokolenie. Poddaliśmy się głębokiej refleksji nad historią, jak również współczesnością naszego kraju.
Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem p. Małgorzaty Kisiel.
Powiatowy Dzień Nauczyciela
Uczniowie klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycielek przedmiotów zawodowych gastronomicznych zajęły się oprawą gastronomiczną podczas uroczystości Powiatowego Dnia Nauczyciela:
-
Przygotowały obiad z pysznym deserem
-
Przygotowały stół i salę
-
Zaserwowali potrawy jak „zawodowi kelnerzy”
-
Wycieczka do Łodzi
- 3
13 października 52 uczniów z klas: I TG, II TG, III TG, 4 TG, I LO, II LO, 3g wzięło udział w wycieczce do Łodzi. Program wycieczki:
- wizyta w Orientarium ZOO Łódź, które jest najnowocześniejszym w Europie pawilonem poświęconym faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. W Orientarium mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.
- Szkoła Filmowa i Muzeum Kinomatografii – spacer po parku otaczającym Pałac Karola i Anny Scheiblerów, zapoznanie z plenerowa wystawą rekwizytów z filmu Kingsajz
- Manufaktura - centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Jana Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.
- integracja grupy – kręgle
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. B.Szewczak-Smolińska, p. A. Kacprzycka, p. H. Szymańska, p. K. Napiórkowska
Wycieczka do Warszawy
- 5
Klasy 2 TI, 1 TI oraz 2 TAK na wycieczce w Warszawie: Film biograficzny „Ania”, Escape Room, Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier Komputerowych, Niewidzialna Wystawa, Złote Tarasy .Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało.
Staż zawodowy w Grecji
- 2
Greckie praktyki i szkolenia uczniów oraz kadry z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim
W ramach projektu nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000011698 programu Erasmus + 15 uczniów z profilu technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunką panią Agnieszką Kacprzycką odbyło praktyki zawodowe, a panie: Beata Szewczak – Smolińska i Sylwia Rydzewska kursy i szkolenia branżowe w Grecji. Dwutygodniowa mobilność zawodowa uczestników z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim realizowana była w maju 2022 r w hotelu Poseidon Palace w Grecji.
Praktyki i szkolenia były możliwe dzięki konsorcjum z organizacją Flying Colours Sp. z o.o. z Warszawy, która jest beneficjentem. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, w ramach akredytacji na lata 2021-2027. Okres realizacji projektu trwa od 01.09.2021 do 30.11.2022 roku.
Celami projektu było:
- Nabycie kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczniów kształcących się w profilu technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kadry kształcącej w branży gastronomicznej.
- Podwyższenie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego.
- Rozwinięcie wśród uczestników wiedzy, świadomości i ekspresji kulturowej, zwiększenie inicjatywności, przedsiębiorczości oraz umiejętności odnalezienia się w środowisku wielokulturowych aglomeracji europejskich.
- Zwiększenie atrakcyjności ucznia na rynku krajowym i zagraniczny
oraz wspieranie uczestników kształcenia i doskonalenia zawodowego w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji; przygotowanie młodzieży do wejścia na współczesny rynek pracy.
- Wyrównanie szans wśród uczniów z mniejszymi szansami.
Uczniowie przeszli proces rekrutacyjny, a przed mobilnością uczestniczyli w zajęciach przygotowawczych z języka angielskiego, podstaw greckiego i kultury greckiej oraz warsztatach psychologiczno – pedagogicznych.
Organizacją partnerską w projekcie jest Kika Mobility Training Center Ltd. w Grecji, która odpowiadała za organizację praktyk oraz monitoring na miejscu.
Uczniowie z Zespołu Szkół w Makowie Mazowieckim podczas praktyk pracowali i kształcili swoje umiejętności w hotelowej kuchni, podczas serwisu restauracyjnego, obsługi gości hotelowych, poznali tajniki greckiej kuchni i przygotowywali dania pod okiem wykwalifikowanych szefów kuchni. Kadra również szkoliła się z zakresu gastronomii w międzynarodowej grupie pod okiem kucharzy i pracowników hotelu, odbyli też między innymi kurs baristy i barmański. Zdobytą wiedzę będą przekazywać uczniom szkoły podczas zajęć gastronomicznych.
Prócz nauki i pracy był też czas na zwiedzanie i relaks. Cała grupa w ramach programu kulturowego zwiedziła Meteory – prawosławne klasztory na wzniesieniach skalnych wpisane na listę UNESCO, popłynęła statkiem na wyspę Skiathos, a także zwiedziła miasteczko Litochoro z wąwozem rzeki Enipea oraz miasteczko u podnóży masywu Olipmu – Palios Panteleimonas.
Na zakończenie uczniowie oraz nauczyciele otrzymali certyfikaty uczestnictwa potwierdzające odbycie praktyk oraz szkoleń. Planowane jest jeszcze rozdanie dokumentów Europass Mobilność.
Młode Głowy
Nasza Szkoła przystąpiła do programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo. Wraz z fundacją UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej rozpoczynamy badania wśród uczniów- MŁODE GŁOWY. Badanie dotyczy zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.
Zapraszamy również rodziców do wzięcia udziału w webinarium termin 9.11.2022.
Bezpieczne drogi na Mazowszu
W poniedziałek, 17 października 2022r., uczniowie klas czwartych Technikum w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim wzięli udział w zajęciach edukacyjno-profilaktycznych „Bezpieczne drogi na Mazowszu”, zorganizowanych przez Fundację Prodriver.
Uczestnicy pracowali równolegle na czterech oddzielnych stanowiskach edukacyjnych. Grupy co godzinę lekcyjną (45 min.) przechodziły na kolejne stanowiska. Każda grupa uczniów uczestniczyła w czterech formach zajęć: 1. szkoleniu z profilaktyki oraz wystawie motoryzacyjnej w miniaturze, obejmujących m.in. ćwiczenia w alkogoglach, ukazujące wpływ alkoholu na organizm ludzki; 2. symulatorze dachowania; 3. laboratorium badań psychotechnicznych, obejmującym m.in.: refleksomierz, miernik czasu reakcji, które pozwalają zmierzyć czas reakcji i koordynacji psychoruchowej uczestników;
4. instruktażu z BRD pokazującym, jak zachować się w razie wypadku drogowego, jak dbać o własne bezpieczeństwo na drodze.
Bardzo się cieszymy, że Fundacja Prodriver wyszła z propozycją zorganizowania tych zajęć.
Nasi uczniowie pozyskali cenną wiedzę. Był to dobrze wykorzystany czas.
Dzień Edukacji Narodowej
17 października 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów i wszystkich pracowników oświaty.Uroczystość rozpoczął pan Konrad Zysk dyrektor Zespołu Szkół im. Żołnierz Armii Krajowej. Zwracając się do nauczycieli i pracowników naszej szkoły złożył życzenia oraz wyraził wdzięczność za zaangażowanie i codzienny trud w pracy zawodowej . Pan dyrektor wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły. W zaszczytnym gronie uhonorowanych znaleźli się: pani Magdalena Cichowska, pani Dorota Czerwińska, pani Monika Gąsiorowska, pan Włodzimierz Łaskarzewski, pani Wiesława Otłowska, pani Grażyna Skrzecz, pani Aleksandra Stolarczyk i pani Anna Żeglińska.Pan dyrektor przekazał także bardzo radosną informację, iż Nagrodę Starosty Powiatu Makowskiego otrzymuje pani Małgorzata Konarzewska – Chojnowska.Uroczystość dopełnił wzruszający w montaż słowno- muzyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Aleksandry Stolarczyk.Młodzież z RSU nie zapomniała także, aby nauczycielom i pracownikom szkoły osobiście złożyć życzenia i powiedzieć „Dziękuję”.
Gratulujemy!!!
Z wielką radością śpieszymy z informacją o sukcesach uczniów naszej szkoły w Powiatowych Biegach Przełajowych!!!Kacper Waszkiewicz z IV RA zajął I miejsce, a Oliwia Jaworowska z IV TUF miejsce V. Gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni !
Młodzież zakłada koło ZMW!
Związek Młodzieży Wiejskiej to organizacja zrzeszająca młodzież ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych z całego kraju od 1928 roku reprezentując interesy młodzieży z obszarów wiejskich oraz małych miasteczek. Od niedawna również reaktywowana w naszej szkole! Hubert, Zuzia i Robert (na zdjęciu) oraz pozostali członkowie ZMW szykują dla Was naprawdę fajne działania! Mamy nadzieję, że będziecie ich wspierać i zaangażujecie się w ich pomysły. A może Wy również macie pomysły, które chcielibyście zrealizować? Czujecie potrzebę działania dla społeczności szkolnej i lokalnej? Jeśli tak - to jest to coś dla Was! Chcesz dołączyć do koła ZMW w naszej szkole? Skontaktuj się z Hubertem Drążkiem z klasy 4TEp.
Narodowe Czytanie w Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka”
8 września 2022 r. delegacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Czytania.
Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i miasta, nauczyciele oraz uczniowie makowskich szkół (podstawowych oraz ponadpodstawowych), odbyło się już po raz kolejny w gościnnych progach Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka” w Makowie Maz. W czasie tegorocznej odsłony akcji uczestnicy odczytywali fragmenty "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Podczas uroczystości Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowała pani wicedyrektor Wiesława Kowalczyk oraz uczennice z klasy 1 LO – Amelia Rozbicka i Maria Politowska. Spotkanie poprowadzili konferansjerzy z naszej szkoły: Weronika Mikołowska z kl. 4 TE i Oskar Olszak z kl. 2 TI. Udział wzięła także klasa 1 LO pod opieką pani Agnieszki Kacprzyckiej, która koordynowała przygotowania do miejskiej odsłony Narodowego Czytania.
"Wykopki"
W piatęk 16.09.2022r wyruszyliśmy z klasą 2 RAp na pierwsze zajęcia praktyczne w terenie. "Wykopki" to coś nowego dla naszych nowoczesnych rolników, ale było super nie tylko praca ale i integracja.
Czas na dorosłe decyzje...
Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, Salon Maturzystów Perspektywy powrócił w tradycyjnej, stacjonarnej formule, umożliwiającej uczniom spotkania z ekspertami, którzy pomagają im w przygotowaniu do matury. W dniach 8-9 września w godz. 8.30-15.00 odbył się Warszawski Salon Maturzystów Perspektywy 2022.
Młodzi ludzie, stojący przed wyborem życiowej drogi, mieli możliwość porozmawiania z przedstawicielami uczelni z całego kraju. Podczas tegorocznego – już 16.! – Salonu Maturzystów – tak, jak od wielu lat, pojawili się uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. Nasi maturzyści uczestniczyli w kilku zajęciach: Egzamin maturalny w 2023 roku – co każdy maturzysta musi wiedzieć?, zaprezentowany przez panią Ragnę Ślęzakowską, kierownika Wydziału Egzaminów OKE w Warszawie , w niezwykle ciekawym wykładzie Jak dobrze wypaść na maturze ustnej, który wygłosił dr hab. Rafał Mrówka, prof. SGH, Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, w spotkaniu przeprowadzonym przez Elżbietę Kręciejewską i Andrzeja Pyszkiewicza, ekspertów OKE w Warszawie- Egzamin maturalny z języków obcych nowożytnych w 2023 roku – analiza wymagań i zadań egzaminacyjnych oraz
w zajęciach 10 błędów, które możesz popełnić na maturze z matematyki, przeprowadzonym przez Łukasza Czermańskiego, „Miedzianego Fsora”.Nasi uczniowie skorzystali także z konsultacji doradców zawodowych, pedagogów i psychologów oraz specjalistów od budowania ścieżki edukacji i kariery.
Wielu rzeczy się dowiedzieliśmy, a teraz czas na podejmowanie dorosłych decyzji…
Rok szkolny 2022/2023 - wystartował!
Pierwszego września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023.
Przygodę z naszą szkołą zaczęło około 200 uczniów klas pierwszych.
Witajcie!!! Życzymy owocnej nauki oraz wielu sukcesów!
Uwaga!
Rekrutacja uzupełniająca
Archiwum Aktualności