• Wszystko jest możliwe - wystarczy chcieć

          • Spotkanie autorskie z Aleksandrą Rupińską

            Z wielkim zainteresowaniem uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z młodą pisarką z naszego powiatu panią Aleksandrą Rupińską.  Autorka książki  pt. „Jedna dobra rzecz” opowiedziała nam jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem i jakie ma plany na przyszłość.  Zachęcała nas do  realizowania własnych marzeń i pasji, zapewniając, że wszystko jest możliwe jeśli się tylko chce. Na zakończenie spotkania Pani Aleksandra odpowiedziała na wszystkie pytania, które do niej kierowaliśmy.

             Pani Aleksandro, dziękujemy za spotkanie i za  przekazanie książki  „Jedna dobra rzecz” dla naszej biblioteki. Czekamy na kolejne  spotkania z Panią.

          • Dawanie sprawia więcej radości niż branie! Wie o tym klasa 3 TG z wychowawczynią. Brawo Wy!!!

          • 🎄⭐Finał zbiórki dla świetlicy w Makowie Mazowieckim🎄⭐

            Klasa 3 TG wraz z wychowawczynią panią Betą Szewczak -Smolińską, szkolnym kołem PCK oraz panią Agnieszką Kacprzycką przekazali rzeczy dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej w Makowie Mazowieckim. Bardzo dziękujemy całej społeczności naszej szkoły za udział w akcji ❤Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, rodziców i absolwentów naszej szkoły: Agnieszka Wojdak-Bonisławska i Sylwii Zakrzewskiej 😍

            Dziękujemy❗❗❗

          • Stypendystki Prezesa Rady Ministrów

          • Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone.Weronika Milkowska z klasy 3 TEA i Maria Koczara z klasy 3 TEp z rąk pana dyrektora Konrada Zyska i pani wicedyrektor Magdaleny Cichowskiej, w obecności mam, odebrały Stypendium Prezesa Rady Ministrów.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

          • Wigilia u I TI

          • Wspólna modlitwa, opłatek i chwila refleksji - tak właśnie rozpoczęła się WIGILIA w klasie 1TI Na naszym wigilijnym stole był biały obrus, sianko i wolne miejsce... a oprócz tego same smakołyki krokiety rybne, paszteciki z kapustą i grzybami, krokiety z pieczarkami, kutia, ryba po grecku, śledzie na różne sposoby i w różnej postaci i niezliczona ilość sałatek oraz makowiec, keks, sernik, blok czekoladowy, murzynek, owoce i napoje. A wszystko takie smaczne. Dziękujemy naszym mamom, babciom, siostrom i ciocią za pomoc w przygotowaniu naszej pierwszej wspólnej klasowej wigilii Ze świątecznymi pozdrowieniami klasa 1TI wraz z wychowawcą

          • Ciacho - w słusznej sprawie

          • Podsumowaliśmy kiermasze ciast, które odbyły się w naszej szkole z przeznaczeniem na  leczenie i rehabilitację Pawła Marciniaka  Dzięki Waszej hojności udało się zebrać 1450 zł. 👏Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli  naszą akcję❤🔥❤🔥❤ Wyrazy wdzięczności kierujemy do pana Tadeusza Ciaka  Burmistrza Makowa Mazowieckiego,  Cezarego Kołodziejskiego i Firmy Poż Bis, anonimowego darczyńcy, naszej Rady Rodziców, dyrekcji, nauczycieli, rodziców, uczniów i pracowników szkoły.

            DZIĘKUJEMY 

            Wolontariat szkolny i szkolne koło PCK  😍

          • Klasa I LO i wyjątkowy klimat

          • Uczniowie wraz z wychowawcą klasy I LO panią Aleksandrą Zakrzewską z okazji Mikołajek obdarowali się prezentami. Nie zabrakło smakołyków i wyjątkowych gości 

          • Świąteczne zdjęcie:)

          • Od dawna wszyscy marzą o tym, by wrócić do normalności. Do zwykłego powitania, przytulenia, czy całusa... Kolejne święta tuż tuż. RSU stworzyła okazję, by choć przez chwilę poczuć znów namiastkę normalności. Świąteczna sesja zdjęciowa wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Oby było ich jak najwięcej!

          • Mikołajki na wyjeździe

          • Uczniowie naszej szkoły 6 grudnia uczestniczyli w mikołajkowej wycieczce do Warszawy. Program wyjazdu obejmował między innymi Jarmark Bożonarodzeniowy. Młodzież obdarowała również prezentami warszawski Dom Dziecka - to się chwali:)  

          • ,,Nasze Cztery Łapy"

          • Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę funduszy i karmy dla Przytuliska „Nasze Cztery Łapy”.  Dzięki Waszej hojności udało się zebrać 330 zł,  karmę i przysmaki dla  bezdomnych psiaków. Serdeczne podziękowania kierujemy do Marty Lalak - Wolontariuszki Przytuliska „Nasze Cztery Łapy” oraz pani Sylwii Lalak Przewodniczącej Rady Rodziców, które wspomagały naszą szkolną zbiórkę.

            Organizator akcji:

            Szkolny Wolontariat

          • Kurs autoprezentacji

          • Kurs autoprezentacji i wystąpienia publiczne. W ramach projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” 20 uczniów technikum odbyło kurs autoprezentacji i wystąpień publicznych. Szkolenie pomogło uczestnikowi zdefiniować własne możliwości i umiejętnie oraz wyeksponować swoje mocne strony podczas prezentacji wyników pracy. Ćwiczenia praktyczne proponowane w trakcie szkolenia pozwoliły skutecznie wykorzystać zdobyte kwalifikacje. Szkolenie obejmowało wiedzę i umiejętności z zakresu autoprezentacji i wystąpień publicznych, radzenia sobie ze stresem i automotywacji. Na spotkaniu uczniowie poznali podstawy przemawiania przed grupą, kontrolowania tremy, przygotowania struktury wystąpienia i profesjonalnej prezentacji. Po zakończonym szkoleniu odbył się certyfikowany egzamin zewnętrzny VCC Select Competences. Zdany egzamin nadał uczniom kwalifikacje. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

          • Kurs carving 

          •  

            W ramach projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” 20 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych odbyło kurs Carvingu. Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu. Kurs poprowadził Mistrz Świata pan Grzegorz Gniech. 

            Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej podczas których uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami o carvingu, z technikami i rodzajami cięć, zasadami doboru surowców do cięcia, sposobami zabezpieczania rzeźb. Ponadto trener zaprezentował sprzęt do carvingu – wszystkie rodzaje i typy narzędzi dostępnych na rynku, omówił metody ich używania, zabezpieczenia sprzętu, oraz sposoby manewrowania różnymi nożami w celu uzyskania poszczególnych efektów. Uczestnicy szkolenia poznali zasady i style w carvingu oraz dobór wzorów w celu uzyskania płynnych przejść w obrębie jednej kompozycji. Część praktyczna  WARSZATY CARVINGOWE – garnirowanie, obejmowała wykonanie  palemki z pora, wachlarza z cytryny, wycinanie szyszki z marchwi, nauka posługiwania się dłutem carvingowym, wykonanie elementów dekoracyjnych z warzyw i owoców z rzodkiewki i jabłka, wykonanie rzeźbionych kwiatów z kalarepy lub buraka, tulipana i astra, rzeźbienie w melonie i arbuzie, eksponowanie dekoracji oraz budowa kompozycji przestrzennej. 

            Kurs carvingu zakończył się egzaminem końcowym sprawdzającym efekty kształcenia w formie teoretycznej oraz w formie praktycznej, polegającej na przygotowaniu określonej dekoracji carvingowej. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. 

             

             

             

          • Inny wymiar

          • Klasy 1TI i 1LO były na wycieczce w Warszawie. Młodzież swoją wizytę w Stolicy zaczęła od lekcji w-fu w Parku Trampolin. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum PRL-u. Na koniec klasy wraz z opiekunami udały się do Muzeum Świata Iluzji. To był bardzo udany wyjazd, wszyscy świetnie się bawili i żałowali, że tak szybko trzeba było wracać do domu.

          • ,,Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek"

          • W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.

            W naszej szkole również pielęgnujemy pamięć o tamtych czasach. 

          • Kurs - Kucharz z elementami dietetyki

          •  

            27 i 28 października 12 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyło w kursie Kucharz z elementami dietetyki. Szkolenie poprowadził trener , którego już świetnie znamy - Tomasz Ptak – szkoleniowiec z bogatym doświadczeniem i pasję. Pan Tomasz to również uczestnik 5 edycji TV Hell’s Kitchen Piekielna Kuchnia, Prezes Stowarzyszenia Umami-wspaniały smak pomocy oraz członek Stowarzyszenia Kucharze bez granic.

            Celem kursu było przygotowanie uczestników do pracy w charakterze kucharza oraz umożliwienie zdobycia praktycznych umiejętności i podstawowej wiedzy z zakresu gastronomii, w tym elementów dietetyki. Podczas dwudniowego szkolenia uczniowie zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi obróbka wstępna surowców, metod i technik sporządzania zup i dań podstawowych z różnych surowców, z uwzględnieniem zagadnień z zakresu dietetyki, zasad zdrowego żywienia. W drugim dniu szkolenia pod hasłem Praktyka czyni mistrza – uczniowie pod czujnym okiem trenera przygotowali zupę z czerwonej soczewicy z warzywami i mięsem mielonym i zupę krem z kalafiora z oliwą szczypiorkowa i pudrem z boczku; jako danie główne - gulasz z kurczaka z pieczarkami i koprem z marchwią i ziemniakami puree i spaghetti agio olio peperoncino oraz potrawę dietetyczną - makaron z soczewicy z cieciorką pomidorami suszonymi i kurczakiem i komosę ryżową z mięsem i warzywami.

            Na zakończenie szkolenia przewidziany był egzamin wewnętrzny składający się z części teoretycznej i praktycznej, polegającej na przygotowaniu określonej potrawy.

            29 października został przeprowadzony certyfikowany egzamin zewnętrzny VCC Select Competences. Zdany egzamin nadaje kwalifikacje.

            Młodzież podczas szkolenia i egzaminu była bardzo zaangażowana i chętna do pracy . Czekamy na wyniki egzaminu i kolejne szkolenia!!!

          • Kurs - Usługi kelnerskie

          • W ramach projektu pt. "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" 45 uczniów z techniku żywienia i usług gastronomicznych wzięło udział w dwudniowym kursie Usługi kelnerskie. Celem kursu było przygotowanie uczestników do pracy w charakterze kelnera zgodnie z obowiązującym standardami w tym zawodzie. Szkolenie prowadził trener Jacek Sokołowski – człowiek z ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w branży gastronomicznej. Ponadto pan Jacek Sokołowski jest członkiem Stowarzyszenia Barmanów Polskich, pracował min. w Olsztyńskim Novotelu w firmie Orbis, która słynęła w całym kraju z wysokiego standardu obsługi i znajomości savoir vivre, w Park Hotelu, Hotelu Gołębiewski, w Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim.

            Kurs składał się z zajęć teoretycznych i praktycznych. W części teoretycznej uczniowie zapoznali się z zawodem kelnera, zasadami obsługi gościa w ramach obsługi kelnerskiej w restauracji, a także podczas przyjęć okolicznościowych, kongresów, targów, bankietów, konferencji itp. , oraz z technikami sprzedaży oraz obsługi trudnego klienta w gastronomii. Część praktyczna obejmowała zagadnienia związane z technikami nakrywania stołu, rozkładania i składania obrusów, technikami noszenia naczyń, zasadami noszenia tacy kelnerskiej oraz dekoracyjnym składaniem serwetek.

            Po zakończeniu szkolenia odbył się egzamin wewnętrzny składający się z części teoretycznej i praktycznej, polegającej na nakryciu stołu dla dwóch osób według wybranego wariantu menu.

            Uczestnicy kursu wzięli również udział w certyfikowanym egzaminie zewnętrzny VCC Select Competences, którego pozytywny wynik nadaje kwalifikacje. Na wyniki z niecierpliwością czekamy.

          • Zajęcia z mistrzynią florystyki

          • 9 listopada klasa III Technikum Architektury Krajobrazu gościła na zajęciach praktycznych mistrza florystyki p. Julitę Mroczek. Podczas warsztatów uczennice zapoznały się z narzędziami, materiałami oraz technikami florystycznymi. Gość zaprezentował etapy i zasady towarzyszące wykonywaniu wieńców adwentowych oraz oryginalne choinki i ozdoby bożonarodzeniowe. Uczennice poznały ponadto zalety i trudności związane z pracą florysty. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy p. Julicie za owocne spotkanie i mamy nadzieję na dalszą współpracę

          • Przerwa na czytanie;)

          • Tak czytaliśmy podczas II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie”. Nasza  szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w wydarzeniu realizowanym  w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. „Przerwa na czytanie”  to jedna z wielu  inicjatyw promujących czytelnictwo  i biblioteki podejmowanych w naszej szkole z okazji   Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Jak widać na załączonych zdjęciach czytać można w każdej sytuacji i każdym miejscu,  dobrze się przy tym bawić i integrować. Organizatorki szkolnej akcji, p. Monika Świąder , p. Dorota Jamiołkowska i p. Agnieszka Kacprzycka, dziękują wszystkim za udział i kreatywność. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 7
      • 29 71 71 269
      • ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 7 06-200 Maków Mazowiecki Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych