• Jak jeden dzień...

          • Po czterech latach nauki dnia 30 kwietnia, w warunkach reżimu sanitarnego, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 klas maturalnych.

            Uczniowie klas: IV TUF/TAK, IV TE/RA, IV TG  odebrali dyplomy, nagrody oraz świadectwa ukończenia szkoły. Absolwenci podziękowali wychowawcom i dyrekcji za pracę i opiekę.

          • Uczymy się od najlepszych

          •  

            23 i 24 kwietnia nauczycielki przedmiotów gastronomicznych wzięły udział w pierwszym etapie innowacji pedagogicznej pt. „Sporządzanie potraw kuchni regionalnej (mazowieckiej) z podstawami obsługi kelnerskiej” opracowany dla klas technikum żywienia i usług gastronomicznych  w ramach projektu  "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" (Nr Projektu: RPMA.10.03.01-14-9213/17) realizowany w ramach Osi priorytetowej X "Edukacja dla rozwoju regionu", Działania 10.3 "Doskonalenie zawodowe", Poddziałania 10.3.1 "Doskonalenie zawodowe uczniów" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020" 

            Szkolenie w ramach programu innowacji poprowadził trener pan Marcin Siuda – kucharz z wykształcenia, doświadczenia i zamiłowania, wielbiciel kuchni japońskiej, stale podnoszący swoje kwalifikacje, właściciel sushi baru Nabo Sushi Rolla w Radomiu.      

            Nauczyciele brali udział w cyklu szkoleń warsztatowych związanych ze sporządzaniem tradycyjnych potraw kuchni mazowieckiej. Celem zajęć warsztatowych było aktywne zaangażowanie każdego uczestnika w pracę. Nabywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności odbyło się przez pracę indywidualną z wykorzystaniem technik aktywnego uczenia się. Podczas zajęć warsztatowych w zależności od rodzaju zadania, uczestnicy wykonywali  ćwiczenie po wcześniejszym wstępie  pokazie trenera, bądź „krok po kroku” razem z trenerem.  

            Podczas intensywnego dwudniowego szkolenia nauczyciele pod czujnym okiem trenera wykonali 14 potraw, m.in.: pasztet z wędzonego pstrąga z musem z buraka i sosem pietruszkowym, polędwiczki wieprzowe z kasza jaglaną i porem (metodą sous vide), poliki wołowe z topinamburem i jarmużem, sandacza z sosem szpinakowym i risotto, schab sous vide z pieczonymi ziemniakami i pomidorami oraz sernik z białą czekoladą w kąpieli wodnej.  

            Było miło, smacznie i inspirująco. 

             

            O kolejnych wydarzeniach związanych z realizacją projektu będziemy informować na bieżąco.  

             

          • Jeśli zadbamy o naturę - ona zadba o nas!

          • „Przywróćmy naszą Ziemię” – pod takim hasłem świętujemy w tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi.

            Święto jest okazją do promowania ekologicznych postaw oraz do uświadamiania problemów, które wiążą się ze zmianami naszej Ziemi.

            Posłuchajmy, co chce nam powiedzieć przyroda ...

            https://www.youtube.com/watch?v=QQYgCxu988s

            Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje ze świadomością szkód jakie ludzkość wyrządza Planecie; i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody.

            https://www.youtube.com/watch?v=QQYgCxu988s

            Przyrodę da się jeszcze uratować - pod warunkiem, że zaczniemy działać wspólnie i… od zaraz! Duże zmiany zaczynają się od tych małych - każdy z nas może je wprowadzić w swoim codziennym życiu.

            https://biteable.com/watch/dzie-ziemi-2916182/9564ad51b2a190dd9fb2b2258d415f98?fbclid=IwAR2__Ei5aeqk0eF6OMJESt4GjPnkNL_JW7QQhGHAyIBjqN8CTxlaz-HnfLM

             

             

            To nasze wybory, nasze działanie i nasza wiedza mają wpływ na nasze bezpośrednie otoczenie, a to ono przecież tworzy środowisko, w którym żyjemy.

             

            Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi.

            Część z nich wykonała prace plastyczne, komputerowe…

             

             

            Uczniowie biorą też udział w szkoleniach e-learningowych na temat smogu i jego szkodliwości, które organizowane są przez Edukacyjną sieć Antysmogową. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

             

            Jeśli zadbamy o naturę - ona zadba o nas!

             

            Tu nie chodzi o ratowanie Ziemi (ona sobie bez nas poradzi)

            - tu chodzi o ratowanie ludzkości

          • ESA

          • Konkurs „ESA dla OSE” trwa od 29 marca do 9 maja 2021 r.
            Zadaniem uczestników jest przygotowanie kreatywnej pracy na temat smogu: plastycznej lub z zastosowaniem technik cyfrowych. Uczniowie rywalizują w kilku kategoriach konkursowych – zgodnie z regulaminem.
            Dla zwycięzców przygotowaliśmy atrakcyjne zestawy nagród: klawiatury, myszki, słuchawki, głośniki, powerbanki, oraz dyplomy i gadżety z logo ESA!
            Wszystkie szczegóły, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie ESA w nowej zakładce Konkurs. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń zawierających prace uczniów oraz zgody na przetwarzanie ich danych osobowych.
            Regulamin jest również dostępny pod adresem:

            https://esa.nask.pl/uploads/2021/03/Regulamin_konkursu_ESA_dla_OSE.pdf
            Zgoda na przetwarzanie danych uczestników: 

            https://esa.nask.pl/uploads/2021/03/Zgoda-na-przetwarzanie-danych-Uczestnika.pdf
            Prace należy przesyłać do Pani Marty Tomaszewskiej- Wróbel marta.tomaszewska.wrobel@gmail.

          • Jest Moc:)

          • O przygotowaniach do matur, remontach i planach na przyszłość z dyrektorem Konradem Zyskiem rozmawiała pani Renata Jasińska z Tygodnika Makowskiego.

          • Nie zwalniamy tempa

          • Mamy przyjemność poinformować, że uczniowie z Naszej szkoły: Robert Rebeliński, Hubert Leśnik, Sandra Tyburska, Karolina Bonisławska, Łucja Wronowska, przeszli do kolejnego etapu Olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. 

            Dzięki Olimpiadzie uczą się jak  rozwijać kompetencje przyszłości.

          • Mamy Misję

          • DRODZY PRZYJACIELE MISJI

            Pomimo trudnego czasu na całym świecie my nie przestajemy pomagać.

             

            Misjonarze na całym świecie walczą nie tylko z pandemią, ale również z wieloma innymi znacznie bardziej groźnymi chorobami. Już w przyszłym tygodniu rusza Akcja

            „Opatrunek na Ratunek”.

             

            Zbieramy wszystko, co nadaje się do opatrywania ran. To rzeczy, które w misyjnych szpitalach są na wagę złota.

             

            • gazy jałowe i niejałowe o rozmiarach

            • kompresy jałowe

            • kompresy niejałowe

            • plastry na rolkach

            • opaski dziane i elastyczne

            • rękawice jednorazowe i chirurgiczne (różne rozmiary)

             

            Pomóżcie nam je zdobyć! Akcja potrwa do końca maja. Podarowane opatrunki zostaną do Afryki przewiezione drogą morską, tam misjonarze rozdzielą je między poszczególne misje.

            OPATRUNKI MOŻECIE PRZYNOSIĆ DO CZYTELNI SZKOLNEJ.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 7
      • 29 71 71 269
      • ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 7
        06-200 Maków Mazowiecki
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych