• Kuchnia mazowiecka w nowoczesnym wydaniu.

          • Od 25 maja do 1 czerwca 2021 r. 38 uczniów klasy 2 T G i 2 TGp uczestniczyło w cyklu szkoleń warsztatowych  na temat kuchni mazowieckiej . Warsztaty zorganizowane były  trwającej od marca w naszej szkole innowacji pedagogicznej  „Kuchnia mazowiecka z zastosowaniem nowoczesnych technik kulinarnych wraz z obsługą konsumenta”. Uczniowie poznawali tajniki kuchni regionalnej, ale w nowoczesnej odsłonie z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu gastronomicznego.  Szkolenie poprowadził Pan Marcin Siuda. Pod jego czujnym okiem uczniowie przygotowali – pierś z kurczaka z kaszą jaglaną i brukselką, pierogi z kaczką w bulionie kaczym, policzki wieprzowe z sosem rozmarynowym duszoną kapustą i puree z ziemniaków z chrzanem. Na deser była szarlotka oraz sorbet malinowy i arbuzowy z tymiankiem i miętą.  

             Program innowacji pedagogicznej pt. „Sporządzanie potraw kuchni regionalnej (mazowieckiej) z podstawami obsługi kelnerskiej” opracowany jest dla klas technikum żywienia i usług gastronomicznych  w ramach projektu  "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" (Nr Projektu: RPMA.10.03.01-14-9213/17) realizowany w ramach Osi priorytetowej X "Edukacja dla rozwoju regionu", Działania 10.3 "Doskonalenie zawodowe", Poddziałania 10.3.1 "Doskonalenie zawodowe uczniów" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020" 

          • Najlepsze

          • Uczennice naszej szkoły najlepiej recytowały wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 👍🏆👏👏👏Dziś w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szelkowie odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W rywalizacji wzięło udział 8 uczniów Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej a na uroczystość zostały zaproszone trzy uczennice wraz z nauczycielką języka polskiego panią wicedyrektor Wiesławą Kowalczyk. W kategorii szkół ponadpodstawowych trzy pierwsze miejsca zajęły : 1 miejsce - Magdalena Bielak z kl. 2 TG, 2 miejsce - Maria Koczara z kl. 2 TEp, 3 miejsce – Aleksandra Gałecka z kl. 2 TEp. Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim, którzy odważyli się recytować wiersze wybitnego poety.

          • Dzień sportu

          • Jak było? Zdjęcia mówią same za siebie😄Dziękujemy Panu dyrektorowi Konradowi Zyskowi za wspaniałą inicjatywę. Nauczycielom wychowania fizycznego za przygotowanie emocjonujących konkurencji. Szczególne brawa dla Pani Aleksandry Zakrzewskiej i Pana Pawła Chełchowskiego. Chcemy więcej!!!

          • Zwolnieni z teorii

          • W dniu 28 maja podsumowaliśmy projekt społeczyny - Chillout Zone, realizowany w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z teorii. Prowadziła go piątka Naszych uczniów: Sandra Tyburska, Karolina Bonisławska, Robert Rebeliński , Łucja Wronowska i Hubert Leśnik. 

            Prace nad inicjatywą trwały cały rok szkolny. Uczniowie w ramach projektu zaplanowali stworzenie trzech stref relaksu dla uczniów. Samodzielnie prowadzili rozmowy ze sponsorami i pozyskiwali środki. 

            Podsumwanie projektu zakończyło się uroczystym spotkaniem ze sponsorami przy kawie i ,,chilloutowym torcie".

            Swoją obecnością zaszczycili Nas darczyńcy i wykonawcy:

            Wicestarosta Makowski Pan Dariusz Wierzbicki;

            Dyrektor Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim Pan Konrad Zysk;

            Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Sylwia Lalak;

            Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowiecim Pani Magdalena Bonisławska;

            Wykonawcy - Pan Mariusz Bugaj i Pan Jacek Klik; 

            Dziękujemy!!! Bez Was nic nie byłoby możliwe:)

            Więcej:

             

             

             

          • "Science SOS - porozmawiajmy o żywności"

          • Klasa 2 TG wzięła udział w akcji edukacyjnej "Science SOS - porozmawiajmy o żywności" i wysłuchała wykładu poprowadzonego przez Panią dr hab. inż. Urszulę Krupę-Kozak pt. Dieta bezglutenowa – czy to lepszy wybór. Uczniowie mieli okazję  porozmawiać o żywności, jej bezpieczeństwie i zdrowym odżywianiu. Dowiedzieli się również: jaki wpływ ma gluten na organizm człowieka, jakie choroby są zależne od spożycia glutenu, na czym polega dieta bezglutenowa, jakie są produkty dozwolone w diecie bezglutenowej, jak jest popularność diety bezglutenowej w Polsce i na świecie. Po zakończeniu wykładu uczniowie wzięli udział w  interaktywnym teście.  Najlepszy wynik z testu uzyskała Edyta Kuciej, Martyna Zabielska i Wiktoria Bazydło. Gratulujemy dziewczynom.

            Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

             

             Akcja "Science SOS" odbywa się w ramach międzynarodowego projektu #AnnualFoodAgenda finansowanego przez Europejską Wspólnotę Wiedzy i Innowacji EIT Food, który ma na celu podniesienie wiedzy konsumentów na temat zdrowego odżywiania i bezpieczeństwa żywności.

          • Jak jeden dzień...

          • Po czterech latach nauki dnia 30 kwietnia, w warunkach reżimu sanitarnego, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 klas maturalnych.

            Uczniowie klas: IV TUF/TAK, IV TE/RA, IV TG  odebrali dyplomy, nagrody oraz świadectwa ukończenia szkoły. Absolwenci podziękowali wychowawcom i dyrekcji za pracę i opiekę.

          • Uczymy się od najlepszych

          •  

            23 i 24 kwietnia nauczycielki przedmiotów gastronomicznych wzięły udział w pierwszym etapie innowacji pedagogicznej pt. „Sporządzanie potraw kuchni regionalnej (mazowieckiej) z podstawami obsługi kelnerskiej” opracowany dla klas technikum żywienia i usług gastronomicznych  w ramach projektu  "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" (Nr Projektu: RPMA.10.03.01-14-9213/17) realizowany w ramach Osi priorytetowej X "Edukacja dla rozwoju regionu", Działania 10.3 "Doskonalenie zawodowe", Poddziałania 10.3.1 "Doskonalenie zawodowe uczniów" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020" 

            Szkolenie w ramach programu innowacji poprowadził trener pan Marcin Siuda – kucharz z wykształcenia, doświadczenia i zamiłowania, wielbiciel kuchni japońskiej, stale podnoszący swoje kwalifikacje, właściciel sushi baru Nabo Sushi Rolla w Radomiu.      

            Nauczyciele brali udział w cyklu szkoleń warsztatowych związanych ze sporządzaniem tradycyjnych potraw kuchni mazowieckiej. Celem zajęć warsztatowych było aktywne zaangażowanie każdego uczestnika w pracę. Nabywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności odbyło się przez pracę indywidualną z wykorzystaniem technik aktywnego uczenia się. Podczas zajęć warsztatowych w zależności od rodzaju zadania, uczestnicy wykonywali  ćwiczenie po wcześniejszym wstępie  pokazie trenera, bądź „krok po kroku” razem z trenerem.  

            Podczas intensywnego dwudniowego szkolenia nauczyciele pod czujnym okiem trenera wykonali 14 potraw, m.in.: pasztet z wędzonego pstrąga z musem z buraka i sosem pietruszkowym, polędwiczki wieprzowe z kasza jaglaną i porem (metodą sous vide), poliki wołowe z topinamburem i jarmużem, sandacza z sosem szpinakowym i risotto, schab sous vide z pieczonymi ziemniakami i pomidorami oraz sernik z białą czekoladą w kąpieli wodnej.  

            Było miło, smacznie i inspirująco. 

             

            O kolejnych wydarzeniach związanych z realizacją projektu będziemy informować na bieżąco.  

             

          • Jeśli zadbamy o naturę - ona zadba o nas!

          • „Przywróćmy naszą Ziemię” – pod takim hasłem świętujemy w tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi.

            Święto jest okazją do promowania ekologicznych postaw oraz do uświadamiania problemów, które wiążą się ze zmianami naszej Ziemi.

            Posłuchajmy, co chce nam powiedzieć przyroda ...

            https://www.youtube.com/watch?v=QQYgCxu988s

            Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje ze świadomością szkód jakie ludzkość wyrządza Planecie; i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody.

            https://www.youtube.com/watch?v=QQYgCxu988s

            Przyrodę da się jeszcze uratować - pod warunkiem, że zaczniemy działać wspólnie i… od zaraz! Duże zmiany zaczynają się od tych małych - każdy z nas może je wprowadzić w swoim codziennym życiu.

            https://biteable.com/watch/dzie-ziemi-2916182/9564ad51b2a190dd9fb2b2258d415f98?fbclid=IwAR2__Ei5aeqk0eF6OMJESt4GjPnkNL_JW7QQhGHAyIBjqN8CTxlaz-HnfLM

             

             

            To nasze wybory, nasze działanie i nasza wiedza mają wpływ na nasze bezpośrednie otoczenie, a to ono przecież tworzy środowisko, w którym żyjemy.

             

            Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi.

            Część z nich wykonała prace plastyczne, komputerowe…

             

             

            Uczniowie biorą też udział w szkoleniach e-learningowych na temat smogu i jego szkodliwości, które organizowane są przez Edukacyjną sieć Antysmogową. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

             

            Jeśli zadbamy o naturę - ona zadba o nas!

             

            Tu nie chodzi o ratowanie Ziemi (ona sobie bez nas poradzi)

            - tu chodzi o ratowanie ludzkości

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 7
      • 29 71 71 269
      • ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 7 06-200 Maków Mazowiecki Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych